Reportáž Praha TV

FotoHad Ples se vším všudy! Akustická, dobová hudba, nejoblíbenější tance 16. a  17. století, krásné prostory Velkého sálu Novoměstské radnice v Praze, dobové recepty i nápoje a především veliká společenská událost… „Rond“ je pestré společenství lidí s bohatou taneční, divadelní, hudební či šermířskou minulostí, které pojí společná touha dělat starý tanec jinak, než bylo v našich krajích doposavad zvykem. Lidí, kterým nevadí číst čtyři sta let staré taneční spisy v originále, kterým nepřipadá jako ztráta času vyrábět dvacet hodin knoflíky, kterým nepřijde nepřiměřené pracovat dva roky na jednom vystoupení, a kterým tanec na kožené podrážce nenahání hrůzu. (http://blog.rond.cz/) Již popáté jsem se vydal na cestu časem. Oblékl si na míru šitý kostým, na krk zavěsil fotoaparát a zavřel oči. Už to slyším ….cinkání kovových pohárů, šum hlasů, slabá, ale stále sílící, melodická hudba, šustění šatů a klapot podpatků. Vůně sladkých i slaných koláčů, silného vína a kořeněného piva. Zase oči otvírám a jsem v jiné době. Elegantní měšťan s konšelským řetězem kolem krku mne pozdraví lehkou úklonou. Dáma s perlovým náhrdelníkem udělá pukrle a koketně se  na mě usměje. Knecht s ostrým tesákem za pasem mě mávnutím zve k hráčskému stolu …“Kostky čekají!“ Ale já jsem tu hlavně proto, abych se pokusil zachytit ty prchavé okamžiky. Občas na to ale zapomínám a se svitem svící v očích se stávám součástí jiného století …… Díky :o)

Reflex Je zima, čas plesů. Kratochvíle kdysi vyhrazená šlechtě dávno zlidověla, takže taneční rej si dnes dopřávají dobrovolní hasiči i zdravotní sestry, zahradníci či letci, právníci a sexuální menšiny, pořádají je městské části i příznivci česko-slovenského přátelství. V Praze je možné si zajít na ples moravský i rudolfínský, bezpočet maturitních anebo na Ples časopisu Reflex.

Praha News Druhý měsíc letošního roku byl úspěšně odstartován. V Praze byl dokonce měsíc únor odstartován se vší parádou. Odstartoval ho totiž desátý, už jubilejní ples, který se konal v pražském Rudolfínu (edit: v Novoměstské radnici ). Jako každý rok se jednalo o velkolepou podívanou, o velkolepou událost, které se účastnili mnozí z vás. Jako každý rok byla atmosféra této renesanční slavnosti neopakovatelná, letos jsme se dokonce přesunuli do baroka a evropské renesance, jelikož účastníci se do těchto časových období mohli obléknout. Účastníci plesu tak doslova cestovali časem.  I letos byl Rudolfínský ples doslova nabitý. V rámci programu mohli účastníci zhlédnout hbité nožky připravených tanečníků, také byly k dispozici nejrůznější dobroty, které se připravovaly podle dochovaných receptu, také byly na programu i dívčí zpěvy, které doprovázela loutna nebo gamba. Kromě jiného si mohli účastníci zahrát i společenské hry, jako jsou karty nebo kostky.